Już za niecałe dwa miesiące, 15 maja 2023 roku, podczas krakowskiej konferencji Digital Dragons poznamy laureatów najbardziej prestiżowej nagrody w polskiej branży gier. Tego dnia odbędzie się uroczysta gala wręczenia Digital Dragons Awards, a słynne statuetki wykluwających się smoków przyznane zostaną w siedmiu kategoriach. Wpływ na ostateczny werdykt ma cała społeczność graczy i twórców gier, która może głosować na swoich faworytów do 7 kwietnia.
Miniony rok może nie był aż tak elektryzujący dla krajowej branży, jak pierwsze dwa lata pandemii, ale nie znaczy to, że nie było w co grać. Wszyscy skupią się oczywiście (zasłużenie) na megapremierze Techlandu, czyli Dying Light 2: Stay Human, i to najpewniej ta produkcja jest pewniakiem większości widzów i krytyków. Mnie jednak ciekawi przede wszystkim, jak poradzą sobie produkcje dużo mniejsze, a wcale nie mniej udane - Hard West II, Blacktail czy Midnight Fight Express. W końcu nie tak dawno, bo w 2021 roku, gry pokroju Carrion i Ghostrunnera stawiły czoła takiemu kolosowi jak Cyberpunk 2077. Intrygują mnie także wyniki w kategorii Best Ongoing Game - która z wielu przecież wydanych przez Polaków gier natury live service zaskarbiła sobie najwięcej uznania. Na pewno trudno będzie wyłonić nominowanych i laureatów w kategorii Best Foreign Game, jedynej, w której nagradzane są produkcje spoza Polski. 2022 rok obfitował w tak głośne zagraniczne dzieła jak Stray, God of War: Ragnarok, Horizon Forbidden West i przede wszystkim niepozostawiający jeńców Elden Ring. Jedno mogę powiedzieć na pewno: gry cyfrowe nigdy nie miały się tak dobrze, krajowo czy globalnie. Każdy, kto marudzi, że „kiedyś to było…", marnuje tylko cenny czas, który lepiej przeznaczyć na granie.
Jacek Wandzel, koordynator Digital Dragons Awards
Best Ongoing Polish Game jest odpowiedzią na zmieniający się rynek gier mobilnych czy sieciowych oraz nowe modele wydawnicze. Nagroda ta jest przeznaczona dla gier MMO i live service czy produkcji wspieranych długo po premierze lub opuszczeniu Wczesnego Dostępu. Chcemy docenić te projekty, które wzięły sobie do serca feedback lub osiągnęły sukces poprzez miarowy wzrost i wsparcie społeczności. Z kolei Best Polish Game Audio zastępuje kategorię Best Soundtrack. Nie zapominamy o ścieżkach dźwiękowych i muzyce, zależy nam jednak, by nagrodą docenić też starania specjalistów od efektów, projektantów i reżyserów dźwięków oraz gry, w których audio odgrywa równie ważną rolę co wideo i gameplay.
Jacek Wandzel, koordynator Digital Dragons Awards