Jako doświadczona instytucja w prowadzeniu dialogu między przedstawicielami różnych środowisk, KPT tym razem zaangażował się w temat gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest to pierwsza konferencja w tym aspekcie, jaką organizujemy. Widzimy, że GOZ to bardzo aktualny i ważny obszar w działaniach podejmowanych przez przedsiębiorstwa, administrację i środowisko naukowe na rzecz ochrony klimatu. Dlatego we współpracy z Województwem Małopolskim, stworzyliśmy wydarzenie skłaniające do dialogu i edukacji, na które serdecznie zapraszam.
Dorota Skotnicka, wiceprezes KPT.
Gospodarka o obiegu zamkniętym to wciąż nowy model rozwoju społeczno-gospodarczego, który tworzy się zarówno w nauce, jak i w praktyce gospodarczej. W praktyce wygląda to w ten sposób, że mniejszy konsumpcjonizm powoduje minimalizowanie zużycia zasobów, a co za tym idzie ilość wytwarzanych odpadów.
Prof. Joanna Kulczycka, która wystąpi jako prelegentka podczas zbliżającej się konferencji.
Gospodarka o obiegu zamkniętym jest jednym z głównych kierunków rozwoju w obszarze „Gospodarka” w Strategii Rozwoju Województwa „Małopolska 2030”, która została przyjęta w grudniu 2020 r. Szczególną rolę ma tutaj sektor publiczny, który powinien zarówno wdrażać idee GOZ, np. realizując tzw. zielone zamówienia publiczne, jak i promować wśród przedsiębiorców i mieszkańców zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Dodatkowo przy Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości działają Ekodoradcy dla biznesu, a Małopolska angażuje się w różnego rodzaju projekty związane z szeroko rozumianym GOZ-em.
Józef Gawron, wicemarszałek Województwa Małopolskiego
Myśląc stricte o mieszkańcach, dobrym pomysłem są spotkania łączące różne środowiska (NGO, władze lokalne, podmioty instytucji publicznych, środowiska artystyczne, mieszkańców), podczas których każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie na dany temat i zakomunikować potrzeby.
Joanna Kądziołka, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste