Aż 20 startupów z nowatorskim produktem lub usługą dla Przemysłu 4.0 otrzyma półroczne wsparcie od akceleratora KPT ScaleUP. Na programie skorzysta także 11 dużych industrialnych firm, które jako pierwsze będą mogły wdrożyć innowacje od młodych spółek.
Widząc rekordowo duże zainteresowanie udziałem startupów w naszym akceleratorze, zdecydowaliśmy się zaprosić tak dużą liczbę młodych firm. Pomysły, które zostały nam zaprezentowane podczas naboru nie tylko zrobiły na nas pozytywne wrażenie, ale także znakomicie wpisały się w oczekiwania firm przemysłowych, czyli akceleracyjnych partnerów
zaznacza Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP.
Wierzymy, że kolejna runda programu KPT ScaleUP przebiegnie w atmosferze wzajemnego zrozumienia zdiagnozowanych potrzeb. Liczymy na uzyskanie obopólnych korzyści; w przypadku startupu będzie to zdobyte doświadczenia we współpracy z dużym przedsiębiorstwem oraz poznanie specyfiki jego funkcjonowania, natomiast Grupa Azoty zyska dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0 z możliwością ich wdrożenia w obrębie własnej infrastruktury i prowadzonych procesów
mówi Izabela Karwala, koordynatorka programu KPT ScaleUp w Grupie Azoty S.A.
Doświadczenia nabyte przy okazji pierwszej rundy naboru, pozwoliły nam na jeszcze lepsze przygotowanie się do procesu selekcji podczas rundy drugiej. Zasady współpracy wypracowane w pierwszej rundzie, wspólnie z naszym partnerem - Krakowskim Parkiem Technologicznym, zaowocowały przy okazji kolejnego naboru pełnym zrozumieniem potrzeb i specyfiki działania obydwu podmiotów. Merytoryczny opis rozwiązania, analiza konkurencji, analiza potencjału rynkowego, przewaga konkurencyjna danego produktu, a także możliwości wykorzystania pomysłu w Grupie TAURON to główne elementy, na które zwracają uwagę nasi eksperci. Wszystkie wybrane startupy doskonale rozumieją celowość i wagę tych elementów. Każdy z nich merytorycznie i biznesowo przekonał TAURON, że zaangażowanie się w rozwój ich pomysłów w ramach akceleracji to korzyści dla obydwu stron
opowiada Dominika Goleniowska-Milinkovic, kierownik zespołu Open Innovation z Tauron Polska Energia S.A.
Jednym z kryteriów wyboru było zastosowanie najnowszych technologii, które spójne są z propagowaną przez nasz koncepcją Przemysły 4.0, takie jak przykładowo VR
zaznacza Andrzej Garbacki.
PEŁNA LISTA STARTUPÓW AKCELEROWANYCH W KPT SCALEUP
- 2040 – stworzony przez ten startup Edward to inteligentny asystent który znajduje zastosowanie w firmach B2B zatrudniających mobilnych handlowców. Edward pomaga w codziennej pracy, a jednocześnie raportuje wyniki do istniejącego systemu CRM. Dzięki modułowej budowie i otwartej architekturze umożliwia łatwe dostosowanie do różnych branż.
- Addepto – startup w swojej ofercie ma rozwiązania dotyczące wizualizacji informacji, optymalizacji algorytmów sztucznej inteligencji oraz zarządzania big data.
- Advanced Protection Systems – Spółka APS opracowała i komercjalizuje CTRL+SKY, czyli system do wykrywania, śledzenia i neutralizacji dronów. Skuteczność systemu to efekt działania opatentowanych przez APS technologii i autorskich rozwiązań. System jest modułowy i zawiera w pełni konfigurowalny sensor radarowy umożliwiający m.in. jednoczesne śledzenie wielu obiektów z dużą dokładnością oraz we wszystkich kierunkach.
- Anyshape - dysponujący największym na świecie studiem wizualizacyjnym, startup jest jednym z globalnych liderów w obszarze rozwiązań SaaS B2B w XR.
- Assess24.io - startup stworzył moduł analityczny, który zarządza procesem rekrutacji kandydatów z różnych źródeł z jednoczesną analizą skuteczności i efektywności kosztowej tych źródeł. Analiza źródła jest holistyczna i może brać pod uwagę szereg parametrów.
- Dicella – spółka tworzy oprogramowanie do analizy zdjęć mikroskopowych. Stosuje przy tym autorskie algorytmy w połączeniu z najnowszymi technikami uczenia maszynowego i głębokimi sieciami neuronowymi.
- Epic VR – to doświadczony i sprawdzony dostawca rozwiązań VR + AR, posiadający bogatą ofertę dla firm przemysłowych.
- Infracht – spółka dostarcza kompleksowe oprogramowanie dla logistyki, które usprawnia procesy zarządzania transportem oraz ułatwia i przyspiesza komunikację pomiędzy zleceniodawcami, spedytorami oraz przewoźnikami.
- LabControl - wdrożenie systemu LabControl zakłada automatyzację i ułatwianie pracy w laboratorium poprzez porządkowanie codziennych czynności, dostarczanie danych i raportowanie.
- MC2 Energy - specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań IT na każdym etapie życia oprogramowania, a także w organizacji i prowadzenia PMO oraz obsłudze wielopłaszczyznowych projektów.
- Nanobots Software – startup stworzył platformę IoT-Services, wykorzystującą szereg protokołów/standardów w celu zarządzania urządzeniami z grupy IoT, monitorowania ich pracy oraz gromadzenia danych w ustandaryzowany sposób.
- NNT- startup zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem do praktyki przemysłowej innowacyjnych magnetycznych metod i technik badań nieniszczących stanu konstrukcji stalowych w zakresie m.in. pomiarów naprężeń własnych oraz badania jakości i stopnia degradacji (stale ferromagnetyczne i austenityczne).
- nsFlow - to platforma, która korzystając z AR i algorytmów AI optymalizuje procesy w przedsiębiorstwach przemysłu produkcyjnego.
- Packaging Solutions - startup opracował modułowe i łatwe do skalowania rozwiązanie ułatwiające wprowadzenie na rynek maszyny pakującej i obniżające jej cenę poprzez skrócenie czasu wymaganego na R&D.
- QxControL - startup stworzył rozwiązanie do kontroli jakości produktów wytwarzanych seryjnie, które do weryfikacji wykorzystuje indywidualnie określone procedury.
- Qviat – młoda firma rozwija innowacyjne wypełniacze antymikrobiotyczne do zabezpieczania materiałów przed działaniem mikroorganizmów.
- RFC - startup specjalizuje się w tworzeniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji do analizy dokumentów tekstowych oraz danych finansowych, medycznych, handlowych, ecommerce i naukowych. Firma stworzyła własny polski toolchain do analizy nawet bardzo skomplikowanych dokumentów.
- Roboticon – startup stworzył aplikację do płatności, windykacji oraz ofertowania klientów poprzez social media podawane przez użytkownika na etapie rejestracji. Pay Chat Bot umożliwia komunikację z klientem w temacie najważniejszych usług.
- Seedia - zajmuje się tworzeniem innowacyjnych mebli solarnych, magazynujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Dzięki tym rozwiązaniom konsumenci mają możliwość ładowania urządzeń mobilnych oraz dostęp do darmowego Internetu w przestrzeni publicznej. Zastosowanie nowatorskiej technologii przyczynia się do spadku wykorzystania energii elektrycznej, a tym samym emisji CO2 do atmosfery.
- SGPR.TECH - celem startupu jest wprowadzenie analizy przypowierzchniowej do cyfrowej ery.