Jaka jest przyszłość polskiego sektora kosmicznego? Zapraszamy na spotkanie w gronie ekspertów, praktyków i osób zainteresowanych tematem szeroko pojętego sektora kosmicznego.
Udział naszego kraju w globalnym rynku SpaceTech wciąż jest niewielki, jednak już istnieją firmy, dzięki którym litery PL pojawiają się na światowych mapach przemysłu kosmicznego. Krakowski Park Technologiczny jest w Małopolsce czołowym ośrodkiem czynnie zaangażowanym w rozwijanie tej branży. Już po raz czwarty organizuje spotkanie dla osób zainteresowanych sektorem kosmicznym. Poprzednie wydarzenia skupiały się na komercyjnym wykorzystaniu danych satelitarnych projektu Copernicus i skierowane były do firm i studentów działających w tym obszarze. Tym razem przedmiotem dyskusji będzie szersza scena SpaceTech w Polsce.
Na spotkaniu będziemy gościć: Macieja Misiurę, dyrektora departamentu Krajowego Programu Kosmicznego w Polskiej Agencji Kosmicznej, Witolda Witkowicza, dyrektora zarządzającego ICEYE Polska i Innę Uwarową, koordynatora projektu studenckiego satelity PW-Sat2, w ubiegłym roku umieszczonego na orbicie okołoziemskiej.
Krajowy Program Kosmiczny na lata 2019-2021 to strategia budowania i wykorzystania narzędzi wsparcia finansowego, doradczego i edukacyjnego dla sektora kosmicznego i instytucji realizujących oraz wspierających polską politykę kosmiczną. Dowiemy się jakie możliwości nowy instrument otwiera przed polskim sektorem kosmicznym i firmami, które chcą do niego wejść.
Firma ICEYE to światowy lider w dziedzinie mikrosatelitów wykonujących radarowe zobrazowania powierzchni ziemi (SAR) z siedzibą w Finlandii. Spółka działa obecnie również w Polsce. ICEYE-X2 – drugi z planowanej konstelacji satelitów SAR– powstał przy udziale podwarszawskiej spółki Creotech. Projekt odbił się szerokim echem w mediach jako pierwszy polsko-fiński satelita na orbicie. Przedstawiciel zarządu ICEYE Polska opowie o polsko-fińskiej współpracy w dziedzinie mikrosatelitów.
PW-Sat2 to satelita typu CubeSat 2U, zbudowany na Politechnice Warszawskiej przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego. Jest następcą satelity PW-Sat, który w 2012 roku znalazł się na orbicie okołoziemskiej. PW-Sat2 podczas swojej misji testuje żagiel deorbitacyjny. Satelita został wyniesiony na orbitę w grudnia 2018 r. na pokładzie rakiety Falcon 9. Koordynatorka przedstawi przebieg projektu w nawiązaniu do istniejących możliwości w tej dziedzinie.
PW-Sat2 z rozmieszczonymi antenami Satelita PW-Sat2 (wraz z zespołem) w końcowej fazie integracji po udanych testach wdrażania anten. Źródło: https://pw-sat.pl/do-pobrania/
Spotkanie poprowadzi Jarosław Chojnacki z Karkowskiego Parku Technologicznego – koordynator projektu „BalticSatApps - Speeding up Copernicus Innovation for the BSR Environment and Security”. Przedstawi także różne rodzaje wsparcia skierowane do firm z branży kosmicznej.
Po spotkaniu zapraszamy na część mniej oficjalną, będzie to okazja do nieformalnych rozmów i spotkań.
Spotkanie odbędzie się w piątek 8. lutego w Hevre przy ul. Meiselsa 18.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny, prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc pod adresem: bit.ly/Meetup_Rejestracja
Organizator:
Krakowski Park Technologiczny ma 10 lat doświadczenia w inkubacji i akceleracji startupów z dziedziny nowych technologii. Obecnie prowadzi program akceleracyjny SpaceUp BSA dla firm zajmujących się komercyjnym wykorzystaniem danych pochodzących z europejskich satelitów w ramach platformy Copernicus EU. Program finansowany jest w ramach Interreg Baltic Sea Region. Więcej informacji o programie mozna znaleźć na stronie www.kpt.krakow.pl/startupy/akcelerator-spaceup-bsa-dane-satelitarne/
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu BalticSatApps z Programu INTERREG Baltic Sea Region 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Regionalnego.