Za nami gala Digital Dragons Awards. Poznaliśmy najlepsze polskie gry 2023 roku. Cyberpunk 2077: Phantom Liberty od studia CD PROJEKT RED okazał się najlepszy w dwóch kategoriach – Best Polish Game oraz Best Polish Narrative. Pozostali laureaci to Against the Storm (Best Polish Game Design), Inkulinati (Best Polish Game Visual Art), The Invincible (Best Polish Game Audio), Hero Legacy: Adventure RPG (Best Polish Mobile Game) oraz Baldur’s Gate 3 (Best Foreign Game).
Bardzo się cieszę, że w tym roku statuetka trafiła w ręce kobiety. Marta od dawna działa na rzecz polskiego gamedevu, edukuje i inspiruje. Jest wiodącą ekspertką w zakresie game designu i pracowała nad takimi hitami jak np. Frostpunk.
Anna Krampus-Sepielak, szefowa Digital Dragons
Digital Dragons Awards – lista laureatów:
Zwycięzców Digital Dragons Awards wybrało jury złożone z dziennikarzy, naukowców i twórców:
- Grzegorz Bobrek (To Znowu Oni)
- Mariusz Borkowski (GameMusic.pl)
- Robert Graczyk (Komputer Świat)
- Michał Król (PSX Extreme, Radio Szczecin)
- Karol Laska (Magazyn CD-Action)
- Szymon „Hed” Liebert (To Znowu Oni)
- Remigiusz „Rock" Maciaszek (Rock i Borys)
- Krzysztof M. Maj (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
- Borys Nieśpielak (Rock i Borys)
- Maciej Pawlikowski (GRYOnline.pl)
- Natalia Pych (Grajmerki - gry nie tylko kobiecym okiem, Women in Games)
- Patryk „Rojo” Rojewski (ROJO)
- Agnieszka Rumińska (Superkami, Women in Games)
- dr hab. Paweł Węgrzyn (Uniwersytet Jagielloński)
- Marcin Wronka (Ustatkowany gracz)
- Roger Żochowski (PPE.pl)
Tegoroczna gala Digital Dragons Awards pokazuje, jak zróżnicowanym, kreatywnym i ambitnym rynkiem jest polski sektor gier wideo. Wśród laureatów mamy grę, która reklamuje polski gamedev na Zachodzie, czyli oczywiście Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, któremu udało się zgarnąć dwie statuetki. Ale nagrodzone zostały również dzieła znacznie mniej mainstreamowe, jak dający nowe życie twórczości Stanisława Lema The Invincible czy piekielnie grywalne Against the Storm, które urządza generalny remont odrobinę przykurzonemu do niedawna gatunkowi city buildera. Inkulinati z kolei swoją stylistykę opiera na motywach dekoracyjnych ze średniowiecznych ksiąg. Do tego, oczywiście, w Polsce prężnie działa sektor gier mobilnych – Hero Legacy: Adventure RPG to w pełni zlokalizowany tytuł, który zaskakuje swoją wielkością. Wszystkie te gry zasługują na uwagę, nie tylko zresztą Polaków, wszystkie je cechują oryginalność i odwaga w przeobrażaniu utartych schematów. Jeśli zaś chodzi o zwycięzcę Best Foreign Game, nie mogło być inaczej - Baldur’s Gate 3 przypomniał nam wszystkim, po co w ogóle gramy w gry i dlaczego spotykamy się na takich wydarzeniach jak Digital Dragons.
Maciej Pawlikowski, redaktor naczelny GRY-OnLine.pl
Każda kolejna edycja Digital Dragons Awards to panoramiczne spojrzenie na bogaty pejzaż polskiego gamedevu, wyjątkowego na mapie całego świata. Pamiętając o naszej idei - aby była to nagroda „od devów dla devów", odzwierciedlająca realny układ jakości i prestiżu w polskiej branży gier - do współtworzenia listy nominowanych zapraszamy całą społeczność, a do jury decydującego o wyborze laureatów - przedstawicieli mediów, niezależnych ekspertów, specjalistów z różnych dziedzin. Jesteśmy dumni, że każdego roku polski gamedev stawia jurorów w obliczu nierozwiązywalnych dylematów i kłopotów bogactwa - bo rywalizacja w każdej kategorii zawsze jest zażarta. Z pewnością nieoczywistym, lecz inspirującym wyborem było uznanie za Best Polish Game projektu Phantom Liberty, który technicznie stanowi dodatek do Cyberpunka 2077. Decyzja ta znamionuje otwartość branży i jurorów zarówno na mniejsze gry niezależne, jak i na duże produkcje o statusie DLC. Najważniejsza jest wartość, jaką niosą dla graczy.
Łukasz Leszczyński, koordynator Digital Dragons Awards