W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonano ogromnych postępów w obserwacji Ziemi z kosmosu. Europejska Agencja Kosmiczna, której Polska jest członkiem od kilku lat, udostępnia dane satelitarne w dużej mierze za darmo.Glob ziemski okrążają setki sztucznych satelitów, które dostarczają różnego typu danych. Znanym, praktycznym wykorzystaniem technologii opartych na satelitach jest nawigacja GPS. Inny typ technologii to szczegółowe zdjęcia powierzchni Ziemi wykonywane przez satelity. Każdy z nas odkrywał kiedyś te obrazy na internetowym mapach Google, w tzw. „widoku Ziemi”. Dane te służą nie tylko do rozrywki w Internecie – polega na nich meteorologia, wojskowość, na coraz szerszą skalę są wykorzystywane w rolnictwie i leśnictwie, urbanistyce, planowaniu przestrzennym i w innych dziedzinach. Kolejne zastosowania czekają na odkrycie, bądź wprowadzenie na rynek.
- Europejska Agencja Kosmiczna, której Polska jest członkiem od kilku lat, udostępnia dane satelitarne w dużej mierze za darmo. Europa zainwestowała ogromne pieniądze w badania kosmiczne, Polska jak najszybciej powinna się włączyć w ten nowy temat
podkreśla Krzysztof Krzysztofiak, dyrektor działu parku technologicznego w spółce Krakowski Park Technologiczny.
- Krakowski Park Technologiczny jest miejscem stworzonym do pomocy startupom. Mamy odpowiednie narzędzia takie, jak inkubator, akcelerator, park technologiczny. Jesteśmy przygotowani na podjęcie wyzwania pomocy pionierom, którzy chcą zagospodarowywać kolejne obszary innowacji i rozwijać technologie kosmiczne.
mówi Wojciech Przybylski, prezes zarządu spółki Krakowski Park Technologiczny.
25-26 maja 2018 – Hackathon #ActInSpace: Satellite Data
06 czerwca 2018 – Deadline naboru zgłoszeń do Programu Akceleracyjnego
Czerwiec – listopad – Program Akceleracyjny
Listopad/grudzień – Demo Day
Kontakt:
Jarosław Chojnacki
Koordynator projektu BalticSatApps
K: +48 786-140-190
T: +48 12 345 32 07
M: jchojnacki@kpt.krakow.pl