Kiedy kilka miesięcy temu zgłosili się do programu KPT ScaleUp, istnieli zaledwie 1,5 roku. Dziś realizują kontrakty oświetlania prestiżowych obiektów i właśnie pozyskali inwestora – fundusz INNOventure, który sfinansuje kolejne prace badawczo-rozwojowe.
Przepłacanie za energię w biurach, halach produkcyjnych czy magazynach jest zjawiskiem powszechnym. Najczęściej są one oświetlane równomiernie i niezależnie od tego, czy za oknem jest szare, jesienne popołudnie czy słoneczny poranek. Nasze lampy dostosowują ilość światła w konkretnym miejscu do warunków zewnętrznych.
Michał Zaród, prezes Optical Electronics
Michał Zaród, prezes Optical Electronics
Wśród partnerów programu jest producent oświetlenia o międzynarodowym uznaniu. Kiedy więc ES-SYSTEM wyraził gotowość współpracy z Optical Electronics, wiedzieliśmy, że będą się działy ciekawe rzeczy. I tak się stało – obie firmy współdziałają już przy realizacji pierwszego kontraktu, łącząc zaawansowaną sensorykę, opracowaną przez startup oraz niezawodne oprawy tworzone od blisko 30 lat przez polskiego lidera branży.
Bartosz Józefowski, koordynator KPT ScaleUp
W minionym roku Optical Electronics wygrał przetarg na dostarczenie oświetlenia dla warszawskich Złotych Tarasów. Przedsięwzięcie podzielone zostało na 3 etapy, w ramach których rozbłyśnie ponad 12 000 inteligentnych lamp. W styczniu spółka zakończyła realizację pierwszego etapu zamówienia we współpracy z ES-SYSTEM. Realizacja drugiej transzy rusza już w marcu.
Szukaliśmy w programie KPT ScaleUp firm, które nie tylko pokazują, że sprawnie potrafią współpracować z wybranym partnerem, ale takich, które są otwarte na szersze perspektywy. Założyciele Optical Electronics tacy właśnie są – jesteśmy pewni, że dzięki naszym funduszom i kolejnym krokom w rozwoju firma poszerzy obszar zastosowania swojego produktu i znajdzie nowych, ciekawych partnerów biznesowych.
Marcin Bielówka, zarządzający funduszem INNOventure
O programie KPT ScaleUp:
KPT ScaleUp to jeden z 10 ogólnopolskich akceleratorów realizowanych w ramach programu Start In Poland. Jego celem jest przygotowanie wybranych startupów do wdrożeń w dużych firmach oraz do zwiększenia skali ich biznesów. Całość programu akceleracyjnego odbywa się w przestrzeniach Krakowskiego Parku Technologicznego, który od 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w Małopolsce. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
O INNOventure:
INNOventure jest funduszem inwestycyjnym, którego celem jest wsparcie naukowców, wynalazców i inżynierów w rozwijaniu projektów, lokowaniu ich na rynku i podnoszeniu ich wartości. Fundusz powstał w ramach programu BRIdge Alfa jako wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krakowskiego Parku Technologicznego oraz SATUS Venture. Współpracę z INNOventure mogą nawiązać naukowcy i przedsiębiorcy z własnym innowacyjnym pomysłem, doświadczeni business developerzy oraz inwestorzy, którzy chcą uczestniczyć w nowych projektach z dużym potencjałem rynkowym.