OpenLivingLab Days 2017 za nami. Bror Salmelin z Komisji Europejskiej, który był naszym gościem przez 5 dni trwania konferencji podziękował Krakowskiemu Parkowi Technologicznemu w następujący sposób: organizacja, logistyka, wizyty studyjne, zaprezentowane miejsca oraz przygotowany program, a nawet catering, nie mogły być lepsze. Nie była to odosobniona opinia. Uczestnicy OpenLivingLab Days 2017, a było ich ponad 300, wyjechali z Krakowa bardzo zadowoleni z tego, co tutaj zobaczyli, czego się dowiedzieli i doświadczyli. To wspaniała promocja miasta i naszej spółki, która za sprawą konferencji dokonała się w 30 krajach z 4 kontynentów: Euroazji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.
Krakowski Park Technologiczny - jako jeden z dwóch akredytowanych polskich living labów oraz European Network of Living Labs - zapewnił uczestnikom udział w niezwykle intensywnym, trwającym 5 dni programie, na który składały się: prezentacje najlepszych prac badawczych w obszarze stosowania metodologii living lab, warsztaty, wymiana doświadczeń i wiedzy, praktyczne warsztaty połączone z wizytami lokalnymi oraz prezentacją projektów realizowanych w Krakowie i Małopolsce.
Nasi goście byli m.in. w Lamusowni czyli Zbiorczym Punkcie Gromadzenia Odpadów, Zarządzie Zieleni Miejskiej (projekt woonerf na ulicy Krupniczej), Centrum Sterowania Ruchem, LifeScience Klaster oraz Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. Tematyka prezentacji lokalnych i wizyt była spójna z pięcioma obszarami tematycznymi warsztatów to jest: living lab & policy, circular economy, smart city, service design, healthcare. Goście konferencji zapoznali się z najlepszymi projektami innowacyjnymi wdrożonymi przez instytucje krajowe i miejskie oraz wyzwaniami, które wciąż wymagają rozwiązania.
Lista panelistów była imponująca. Wśród nich znaleźli się m.in.: Jesus Maria Alquézar Sabadie (przedstawiciel Komisji Europejskiej DG ds. Badań Naukowych i Innowacji), prof. Jarosław Górniak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bror Salmelin (doradca DG CONNECT ds. Systemów Innowacyjnych przy Komisji Europejskiej), Noboru Konno (prezes Japan Future Alliances Innovation Network), Dr Belinda Chen (zastępca dyrektora Taiwan Living Lab), prof. Rudolf Giffinger (Uniwersytet Techniczny w Wiedniu), Wim De Kinderen (Brainport Eindhoven), Nuria de Lama (przedstawiciel ATOS R&I przy Komisji Europejskiej), Andrés Barreneche (analityk polityk, dyrekcja ds. Nauki, Technologii i Innowacji przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), Juan Bertolin (dyrektor Espaitec Science Park), Bartosz Sokoliński i Karol Wosiński (Agencja Rozwoju Przemysłu), Adrianna Pawlik (NCBR) oraz wielu innych wybitnych naukowców i praktyków z całego świata. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać adresowanego do nich przemówienia Jean’a-Claude’a Burgelman’a (dyrektora ds. polityki naukowej, foresight i danych, DG ds. Badań Naukowych i Innowacji), który podzielił się wizją dotyczącą kierunków i trendów rozwojowych w obszarze innowacji.
To były niezwykle interesujące i intensywne dni. Za rok spotykamy się w Genewie.