Inteligentne roboty, sieć 5G, autonomiczne roboty mobilne, okulary wirtualnej rzeczywistości czy Internet Rzeczy – te i inne technologie Przemysłu 4.0 zobaczymy w showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry.
Przemysł 4.0 już tu jest
Przemysł 4.0 już tu jest. Nie trzeba na to wiele dowodów – polskie firmy produkcyjne każdego dnia współpracują z dużymi, globalnymi firmami, które technologie przemysłu 4.0: automatyzację, robotyzację, łączność, już wprowadziły
– mówił podczas otwarcia showroomu Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, lidera konsorcjum hub4industry.
Bądźmy motorem zmian
W showroomie Fabryki Przyszłości hub4industry można zobaczyć wszystkie nowoczesne technologie z zakresu robotyzacji i cobotyzacji, bezpiecznego budowania zrobotyzowanych linii produkcyjnych, a także szeroko pojętej automatyzacji i cyfryzacji procesów w przemyśle
– mówił Andrzej Garbacki, członek zarządu firmy ASTOR.
30 lat temu kilkudziesięciu pasjonatów automatyki i robotyki założyło firmę ASTOR, zaczęło uczyć się od naszych zachodnich partnerów i obsługiwać największe koncerny w Polsce. Teraz ci sami pasjonaci zainwestowali swoje pieniądze, żeby kupić tę halę i pokazać Państwu, mam nadzieję, coś ciekawego. Bądźmy motorem zmiany, pomagajmy w rozwoju i sami dalej się rozwijajmy.
- podsumował Andrzej Garbacki.
Ten showroom pokazuje nie tylko innowacyjne rozwiązania, ale także, jaki efekt synergii można osiągnąć poprzez współpracę i pasję. Na koniec dnia gdzieś tam zawsze będzie tzw. Excel, ale bez pasji te innowacje wprowadzałoby się dużo gorzej.
- mówił Wojciech Przybylski, prezes zarządu KPT.
Współpraca i pasja
Pokazujemy tutaj wszystko na konkretach
Zapraszamy wszystkich, którzy planują wprowadzić zmianę w swojej produkcji i chcą przekonać się na żywo, w prawdziwej hali fabrycznej, jak ta zmiana może wyglądać. Wprowadzanie innowacji w fabryce wymaga poukładania wielu „klocków”: wiedzy technologicznej, biznesowej i sprawdzenia, doświadczenia, jak nowa technologia może nam pomóc. Pokazujemy to wszystko tutaj na konkretach – nie w sali szkoleniowej, nie w sali hotelowej, ale w hali przemysłowej.
– mówił Bartosz Józefowski, dyrektor ds. przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym.
Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Rozwoju w ramach programu p.n. „Przemysł 4.0” na lata 2019-2021. Powstał w ramach konsorcjum hub4industry, które jest jednym z pięciu polskich Hubów Innowacji Cyfrowych powołanych w konkursie „Standaryzacja usług hubów innowacji cyfrowych dla wsparcia cyfrowej transformacji przedsiębiorstw”.
O organizatorach:
hub4industry Digital Innovation Hub to hub Krakowskiego Parku Technologicznego oraz firm: ASTOR, T-Mobile Polska, uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej, a także ekspertów z BIM Klaster i Instytutu Kościuszki. hub4industry tworzy kompleksowy punkt wsparcia dla firm przemysłowych, które chcą wprowadzić do swoich fabryk rozwiązania Przemysłu 4.0.
Krakowski Park Technologiczny od 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Od 10 lat prowadzi Inkubator Technologiczny przeznaczony dla początkujących firm z branży IT. Wspiera i inspiruje społeczność startupową organizując szereg wydarzeń, które pomagają weryfikować biznesowe pomysły: warsztaty, hackatony i konferencje. Realizuje program akceleracyjny KPT ScaleUp. Firmy mogą liczyć na wsparcie funduszy zalążkowych, zwolnienia podatkowe w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjne warunki wynajmu powierzchni biurowych. Szczególne miejsce w KPT zajmują Przemysł 4.0 i branża growa. KPT współpracuje także z międzynarodową EIT Digital, której celem jest napędzanie cyfrowej transformacji w Europie. W 2019 roku został liderem konsorcjum hub4industry.
ASTOR od ponad 30 lat wspiera Klientów w podnoszeniu efektywności i konkurencyjności poprzez automatyzację, robotyzację i cyfryzację procesów produkcyjnych. W 2016 roku niezależna firma doradcza Frost & Sullivan przyznała nam nagrodę Polish Industrial Automation Customer Value Leadership Award. Lider w zakresie propagowania idei Przemysł 4.0 w Polsce. Poprzez liczne warsztaty wspiera klientów w budowaniu map drogowych do Przemysłu 4.0". W 2017 roku ASTOR opublikował autorską koncepcję w zakresie rozwoju kompetencji inżynierów – Inżynier 4.0TM. ASTOR – firma z polskim kapitałem, marka technologiczna konsekwentnie budowaną od ponad 30 lat. W Polsce reprezentuje globalne marki, m.in. Emerson, Kawasaki Robotics, Wonderware, Epson, MiR, Satel, Horner. W siedmiu oddziałach w całej Polsce (Kraków, Warszawa, Poznań, Katowice, Gdańsk, Szczecin i Wrocław) pracuje około 150 osób. W 2019 w Krakowie powstało ASTOR Robotics Center. To odpowiedź na dynamiczny rozwój robotyzacji w Polsce. Kierunek wspierania rozwoju i transformacji Klientów firmy wyznacza Przemysł 4.0.
T-Mobile Polska to jedna z największych firm technologicznych w Polsce, zapewniająca pełen zakres usług telekomunikacyjnych klientom indywidualnym i firmowym. Przynależność do Grupy Deutsche Telekom, działającej w 50 krajach na świecie, umożliwia nam korzystanie ze wspólnych, sprawdzonych rozwiązań. T-Mobile Polska oprócz usług mobilnych oferuje usługi stacjonarne, a także szeroką ofertę produktów ICT dla dużych, średnich i małych przedsiębiorstw oraz rozwiązania konwergentne dla gospodarstw domowych. T-Mobile dysponuje własną infrastrukturą sieci światłowodowej liczącą ponad 17 000 km i siecią mobilną, w zasięgu której jest niemal 100% populacji kraju. Obecnie klienci T-Mobile mogą korzystać z 11 550 stacji bazowych w Polsce, z których ponad 9330 oferuje agregację od 2 do 4 pasm częstotliwości – tylko w tym roku w ten sposób została zwiększona pojemność blisko 2500 stacji. Z zasięgu niedawno uruchomionej sieci 5G korzystać może już ponad 6 milionów Polaków. Nowoczesne, gwarantujące pełne bezpieczeństwo usługi przechowywania i przetwarzania danych T-Mobile świadczy we własnych, profesjonalnych centrach danych o powierzchni 6000 m2. Dzięki temu jest wiarygodnym i cenionym partnerem zarówno dla przedsiębiorstw oraz firmą pierwszego wyboru dla niemal 11 milionów klientów w Polsce.
hubraum to technologiczny inkubator Deutsche Telekom, który wspiera startupy w rozwoju biznesu pod skrzydłami wiodącego europejskiego telekomu, zapewniając im finansowanie projektu od podstaw oraz prowadząc programy w wielu obszarach, takich jak: komunikacja i łączność (5G), sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, Big Data i rozwiązania dla przemysłu. Od 2012 roku hubraum zgromadził w portfolio ponad 20 inwestycji oraz stworzył ekosystem, na który składa się około 200 partnerskich startupów.