Pierwsza decyzja w ramach nowej Ustawy

Pierwsza decyzja w ramach nowej Ustawy

Opublikowany

Pierwszą, historyczną, decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w Małopolsce otrzymała firma Valeo. Producent części samochodowych będzie reinwestować w Chrzanowie.

Zarządzający od ponad 20 lat krakowską specjalną strefą ekonomiczną Krakowski Park Technologiczny, wydał właśnie pierwszą decyzję o wsparciu inwestycji na podstawie nowych przepisów regulujących zasady zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców. Tym samym program pomocy państwa polskiego skierowany do przedsiębiorców podejmujących nowe inwestycje – znany pod nazwą Polska Strefa Inwestycji – stał się faktem.
Pierwszą decyzję uzyskała  firma Valeo Autosystemy sp. z o.o. produkująca wymienniki ciepła oraz kompletne moduły chłodzenia do samochodów osobowych, zarówno bezpośrednio dla producentów samochodów, jak i na rynek części zamiennych. Przedsiębiorca w ciągu 3 lat zainwestuje 179 000 000 zł i zatrudni 119 osób.
Fabryka Valeo w Chrzanowie

Fabryka Valeo w Chrzanowie

Valeo Autosystemy sp. z o.o. to prężnie działająca na polskim rynku firma z francuskim kapitałem. O niebywałym sukcesie producenta świadczy ciągły rozwój i skala nakładów – od 2013 r. koncern zainwestował łącznie ponad 650 000 000 zł i zatrudnił 700 osób w zakładach mieszczących się w Skawinie i Chrzanowie.
Najnowsza inwestycja zwiększy zdolności produkcyjne zakładu w Chrzanowie. Jest to średnie miasto, uznane za takie, które traci funkcje społeczno-gospodarcze. Taka lokalizacja inwestycji stanowi dodatkową przesłankę, by otrzymać wsparcie w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Niezmiernie cieszy nas fakt, że jest już pierwsza decyzja o wsparciu wydana przez KPT w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Valeo Autosystemy to duży inwestor w naszym regionie, który po raz kolejny zaufał Małopolsce i zdecydował się na reinwestycje.

– podkreśla Małgorzata Popławska, wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która weszła w życie w połowie tego roku zasadniczo zmieniła zasady przyznawania zwolnień podatkowych dla przedsiębiorców, dając możliwość inwestowania w dowolnym miejscu na terenie całego kraju, a nie – jak dotychczas – jedynie na terenach objętych specjalną strefą ekonomiczną. Jest to niewątpliwie atrakcyjna zmiana i zachęta inwestycyjna dla wielu firm, które chciałyby skorzystać z tego typu wsparcia.
Krakowski Park Technologiczny, który wcześniej zarządzał specjalną strefą ekonomiczną, w tej chwili przejął obowiązki zarządzania Polską Strefą Inwestycji na terenie województwa Małopolskiego i powiatu Jędrzejowskiego, i wydaje decyzje o wsparciu dla inwestorów na tych obszarach.

Od chwili pojawienia się nowej Ustawy odwiedzamy powiaty i gminy, gdzie spotykamy się z samorządami i inwestorami, prezentując im nowe zasady wsparcia dla inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Mamy nadzieję, że szybko zaowocuje to kolejnymi decyzjami o wsparciu. 

– konkluduje Małgorzata Popławska.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.