Technologie satelitarne z pierwszej ręki
Kopiuj tekst

Technologie satelitarne z pierwszej ręki

Przedstawiamy grono ekspertów praktyków, którzy działają w obszarze technologii satelitarnych. Będą się oni dzielić wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami konferencji „Space 4.0: Solution from the Sky”.

W piątek 25 maja  o godz. 10:00 zapraszamy do Krakowskiego Parku Technologicznego na konferencję „Space 4.0: Solution from the Sky”. Podczas konferencji zaprezentujemy pełną ścieżkę pracy z danymi satelitarnymi: od możliwości ich pozyskiwania, poprzez sposoby wykorzystania ich w nauce, po przekucie ich w komercyjny biznes. Głównym celem spotkania będzie wymiana doświadczeń pomiędzy polskimi firmami technologicznymi zajmującymi się wykorzystaniem danych satelitarnych i działającymi w branży kosmicznej. Z tej przyczyny do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy nie tylko firmy dobrze ugruntowane na rynku, ale także startupy, które dopiero próbują komercjalizować swoje rozwiązania. Pojawią się także przedstawiciele świata nauki oraz instytucji rządowych, a także Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA).
20170522-IMG_5280.jpg
Perspektywy rozwoju sektora kosmicznego w Polsce nakreśli Justyna Sokołowska, odpowiedzialna za strategię i współpracę międzynarodową w Polskiej Agencji Kosmicznej. Natomiast Luc Diaz, zajmujący się inkubacją firm i transferem technologii w ESA, przedstawi modele biznesu dla przetwarzania danych satelitarnych. Program satelitarny Copernicus i udział Polski w tym programie omówi Beata Mikołajek-Zielińska z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a Bożena Łapeta z IMiGW przybliży kwestie ułatwiania dostępu do danych satelitarnych w ramach tego programu. Jarosław Chojnacki z KPT zaprezentuje program BalticSatApps. W części prezentującej biznes w branży kosmicznej, Mariusz Kacprzak związany z Instytutem Lotnictwa i projektem BeeNebulaApp zaprezentuje case study startupu korzystającego z danych satelitarnych. Jacek Strzelczyk, prezes zarządu SATIM Monitoring Satelitarny sp. z o.o. opowie o możliwościach przejścia z nauki do biznesu. Z kolei Krzysztof Mysłakowski i Bernard Stępień z CREOTECH Instruments S.A. zaprezentują swój produkt – platformę przetwarzania danych satelitarnych dla użytkowników końcowych. Na koniec Paweł Pacek z Agencji Rozwoju Przemysłu przedstawi sposoby wspierania sektora technologii kosmicznych przez Agencję, a Martyna Gatkowska z Instytutu Geodezji i Kartografii przybliży możliwości finansowania nowych inicjatyw w tej branży.
Część praktyczna
Po lunchu o godz. 15:00 startuje hackathon, który jest częścią międzynarodowego konkurs innowacji ActInSpace®. W ramach zmagań uczestnicy będą mogli wybrać challenge BalticSatApps. Jego celem jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania, wykorzystującego dane satelitarne z obszaru krajów bałtyckich, gromadzone w systemie Copernicus. Nagrodą przewidzianą dla zwycięzcy BalticSatApps challenge jest wyjazd do Tuluzy we Francji na wielki finał konkursu ActInSpace, który odbędzie się 27 czerwca 2018. Główną nagrodą dla zwycięzcy wielkiego finału jest lot samolotem zero gravity, podczas którego pasażerowie będą doświadczać stanu nieważkości.
Zachęcamy do zapoznania się z perspektywami nowatorskiej i obiecującej dziedziny gospodarki.
Rejestracja:
solution-from-the-sky-2018.evenea.pl 
Więcej o programie BalticSatApps:
balticsatapps.pl/konferencja-space-4-0-solution-from-the-sky
Powiązane artykuły
Z kosmosu na Ziemię

Jak skłonić rolników, by w sposób bezpieczny dla pszczół korzystali ze  środków ochrony roślin? BeeNebulaApp daje im rzetelne informacje o  kwitnieniu, korzystając m.in. z danych meteorologicznych z satelitów  Sentinel. Ten prototyp, to tylko jedno z setek możliwych zastosowań  danych satelitarnych. Szukamy startupów, które stworzą i wprowadzą na  rynek kolejne – trwa nabór do programu akceleracyjnego SpaceUp BSA  prowadzony przez Krakowski Park Technologiczny.
Make Things – rób rzeczy w KPT

W Krakowskim Parku Technologicznym robimy różne rzeczy, w tym Make Things. Organizowane przez KPT warsztaty technologiczne od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem i zainteresowaniem uczestników.
Biznes i kosmos. Poszukiwani pionierzy

W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonano ogromnych postępów w obserwacji Ziemi z kosmosu. Europejska Agencja Kosmiczna, której Polska jest członkiem od kilku lat, udostępnia dane satelitarne w dużej mierze za darmo.Glob ziemski okrążają setki sztucznych satelitów, które dostarczają różnego typu danych. Znanym, praktycznym wykorzystaniem technologii opartych na satelitach jest nawigacja GPS. Inny typ technologii to szczegółowe zdjęcia powierzchni Ziemi wykonywane przez satelity. Każdy z nas odkrywał kiedyś te obrazy na internetowym mapach Google, w tzw. „widoku Ziemi”. Dane te służą nie tylko do rozrywki w Internecie – polega na nich meteorologia, wojskowość, na coraz szerszą skalę są wykorzystywane w rolnictwie i leśnictwie, urbanistyce, planowaniu przestrzennym i w innych dziedzinach. Kolejne zastosowania czekają na odkrycie, bądź wprowadzenie na rynek.
Przemysł jest gotowy na wdrażanie innowacji

1 marca w Krakowskim Parku Technologicznym odbył się Demo Day kończący drugą edycję programu KPT ScaleUp. Wydarzenie poświęcone innowacjom dla przemysłu i smart city zgromadziło ponad 160 gości.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.