Biznes i kosmos. Poszukiwani pionierzy

Biznes i kosmos. Poszukiwani pionierzy

Opublikowany

W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonano ogromnych postępów w obserwacji Ziemi z kosmosu. Europejska Agencja Kosmiczna, której Polska jest członkiem od kilku lat, udostępnia dane satelitarne w dużej mierze za darmo.Glob ziemski okrążają setki sztucznych satelitów, które dostarczają różnego typu danych. Znanym, praktycznym wykorzystaniem technologii opartych na satelitach jest nawigacja GPS. Inny typ technologii to szczegółowe zdjęcia powierzchni Ziemi wykonywane przez satelity. Każdy z nas odkrywał kiedyś te obrazy na internetowym mapach Google, w tzw. „widoku Ziemi”. Dane te służą nie tylko do rozrywki w Internecie – polega na nich meteorologia, wojskowość, na coraz szerszą skalę są wykorzystywane w rolnictwie i leśnictwie, urbanistyce, planowaniu przestrzennym i w innych dziedzinach. Kolejne zastosowania czekają na odkrycie, bądź wprowadzenie na rynek.

- Europejska Agencja Kosmiczna, której Polska jest członkiem od kilku lat, udostępnia dane satelitarne w dużej mierze za darmo. Europa zainwestowała ogromne pieniądze w badania kosmiczne, Polska jak najszybciej powinna się włączyć w ten nowy temat

podkreśla Krzysztof Krzysztofiak, dyrektor działu parku technologicznego w spółce Krakowski Park Technologiczny.

W Europie zdjęcia satelitarne dostępne są w systemie Copernicus. System ten dostarcza darmowych i kompletnych danych typu open source z trzech zespołów satelitów okrążających glob ziemski, z których każdy ma odrębną misję. W połączeniu z innymi źródłami danych tworzą one nowe okazje dla biznesu. Jedną z inicjatyw dążących do wychwycenia i wykorzystania nowych możliwości jest projekt BalticSatApps – funkcjonujący w ramach INTERREG. Celem BalticSatApps jest przyspieszenie wprowadzania na rynek usług opartych o dostęp i przetwarzanie danych satelitarnych w rejonie Morza Bałtyckiego. Będzie to możliwe poprzez wykorzystanie potrzeb i wyzwań społecznych oraz akcelerację nowych startupów. Efektem tego projektu będzie udoskonalenie wiedzy oraz dostępu do danych, dostarczonych przez program Copernicus, a także zwiększenie świadomości, popytu i innowacyjności w obszarze danych satelitarnych. W programie biorą udział Finlandia, Szwecja, Estonia, Rosja i Polska. W Polsce program BalticSatApps prowadzą: Politechnika Krakowska, Krakowski Park Technologiczny oraz Instytut Geodezji i Kartografii.
Program właśnie się rozpoczyna, w naszym kraju pod hasłem: „Space 4.0 Satellite Data Info Day. Dołącz do pionierów branży”. Ponad setka studentów, doktorantów – a także właścicieli startupów, które już działają w tej dziedzinie lub pokrewnych – spotkała się z przedstawicielami firm i instytucji, które zajmują się wykorzystaniem danych satelitarnych i chcą się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem dla przyspieszenia rozwoju całej dziedziny. Konferencja miała miejsce we wtorek, 10 kwietnia na terenie Politechniki Krakowskiej Kolejny etap programu odbędzie się 25 i 26 maja. Konferencja nastawiona na aspekty biznesowe zostanie połączona z praktyką w postaci dwudniowego hackathonu. Rozpoczęcie pierwszej edycji akceleracji wybranych firm przewidziane jest przed wakacjami, w czerwcu, a jej zakończenie w listopadzie.
KPT_Space_big-923C3391.jpg

- Krakowski Park Technologiczny jest miejscem stworzonym do pomocy startupom. Mamy odpowiednie narzędzia takie, jak inkubator, akcelerator, park technologiczny. Jesteśmy przygotowani na podjęcie wyzwania pomocy pionierom, którzy chcą zagospodarowywać kolejne obszary innowacji i rozwijać technologie kosmiczne.

mówi Wojciech Przybylski, prezes zarządu spółki Krakowski Park Technologiczny.

KPT_Space_big-923C3380.jpg
Szukamy ambitnych, młodych ludzi i zaangażowanych firm, którzy znajdują w sobie zapał i chęć, by przyziemne, codzienne życie gospodarcze otwierać na perspektywę kosmiczną. Program 1. fazy akceleracji: 25 maja 2018 – Konferencja: Space 4.0: Solution From The Sky
25-26 maja 2018 – Hackathon #ActInSpace: Satellite Data
06 czerwca 2018 – Deadline naboru zgłoszeń do Programu Akceleracyjnego
Czerwiec – listopad – Program Akceleracyjny
Listopad/grudzień – Demo Day
Kontakt:
Jarosław Chojnacki
Koordynator projektu BalticSatApps
K: +48 786-140-190
T: +48 12 345 32 07
M: jchojnacki@kpt.krakow.pl

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Technologie satelitarne z pierwszej ręki

temu

Przedstawiamy grono ekspertów praktyków, którzy działają w obszarze technologii satelitarnych. Będą się oni dzielić wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami konferencji „Space 4.0: Solution from the Sky”.
Startup Weekend Kids - już w piątek

temu

Już w piątek, 2 lutego w Krakowie startuje czwarta edycja warsztatów dla nastoletnich przedsiębiorców - Startup Weekend Kids.
Pierwszy Startup Weekend Kids w Krakowie już w lutym

temu

Czwarta edycja popularnych warsztatów, które inspirują dzieci i młodzież do nauki cyfrowych i biznesowych kompetencji odbędzie się w Krakowie w dniach 2-4 lutego. Warsztaty skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat. Cel to stworzyć podwaliny startupu o charakterze społecznym lub biznesowym w 3 dni, ucząc się przy okazji pracy w zespole, wykorzystania narzędzi internetowych, pobudzając kreatywność i zaradność oraz poznając nowoczesne biznesowe metody, przydatne w realizacji wszelkiego rodzaju projektów.
Podsumowanie 2017 roku

temu

288 mln złotych pozyskane od inwestorów przez firmy z ekosystemu KPT. 20 wydanych zezwoleń na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. Prawie setka wydarzeń, w których wzięło udział blisko 6000 uczestników. Pomagamy firmom rozwijać się szybciej. Krakowski Park Technologiczny podsumowuje rok!