Od prototypu do milionowych kontraktów w 2 lata

O akceleracji startupów na przykładzie Optical Electronics

Od prototypu do milionowych kontraktów w 2 lata

Kiedy kilka miesięcy temu zgłosili się do programu KPT ScaleUp, istnieli zaledwie 1,5 roku. Dziś realizują kontrakty oświetlania prestiżowych obiektów i właśnie pozyskali inwestora – fundusz INNOventure, który sfinansuje kolejne prace badawczo-rozwojowe.

Optical Electronics to przykład startupu założonego przez dojrzałych i skupionych na celu founderów. Firma tworząca inteligentne oświetlenie, już w pierwszym roku swojego istnienia opracowała zaawansowany moduł pomiarowy OptIMo, który jest elementem każdej oprawy wychodzącej z pracowni spółki.

Przepłacanie za energię w biurach, halach produkcyjnych czy magazynach jest zjawiskiem powszechnym. Najczęściej są one oświetlane równomiernie i niezależnie od tego, czy za oknem jest szare, jesienne popołudnie czy słoneczny poranek. Nasze lampy dostosowują ilość światła w konkretnym miejscu do warunków zewnętrznych.

Michał Zaród, prezes Optical Electronics

Historia Optical Electronics jest niezwykła nie tylko ze względu na tworzący ją zespół i to, jak pracuje. Zwykło się mówić, że w Polsce brakuje zaufania i że tak trudno o kooperację między przedsiębiorcami. Tymczasem w gęstym ekosystemie Krakowskiego Parku Technologicznego, w którym znajdują się zarówno raczkujące startupy z inkubatora, jak i duże firmy z tradycjami, ta gotowość do łączenia potencjałów jest coraz bardziej wyraźna. Gromadzenie podmiotów o innowacyjnym podejściu w jednym miejscu przynosi tu co krok nowe przykłady ciekawej współpracy. Tak było również w przypadku Optical Electronics.
Michał Zaród, prezes Optical Electronics

Michał Zaród, prezes Optical Electronics

Spółka jest jednym z 23 startupów biorących udział w programie KPT ScaleUp, realizowanym przez Krakowski Park Technologiczny. Akcelerator zapewnia uczestnikom profesjonalne warsztaty i eksperckie konsultacje w zakresie rozwoju biznesu oraz wsparcie finansowe w wysokości do 200 tys. zł.

Wśród partnerów programu jest producent oświetlenia o międzynarodowym uznaniu. Kiedy więc ES-SYSTEM wyraził gotowość współpracy z Optical Electronics, wiedzieliśmy, że będą się działy ciekawe rzeczy. I tak się stało – obie firmy współdziałają już przy realizacji pierwszego kontraktu, łącząc zaawansowaną sensorykę, opracowaną przez startup oraz niezawodne oprawy tworzone od blisko 30 lat przez polskiego lidera branży.

Bartosz Józefowski, koordynator KPT ScaleUp


W minionym roku Optical Electronics wygrał przetarg na dostarczenie oświetlenia dla warszawskich Złotych Tarasów. Przedsięwzięcie podzielone zostało na 3 etapy, w ramach których rozbłyśnie ponad 12 000 inteligentnych lamp. W styczniu spółka zakończyła realizację pierwszego etapu zamówienia we współpracy z ES-SYSTEM. Realizacja drugiej transzy rusza już w marcu.
Współpraca Optical Electronics z ES-SYSTEM to dopiero początek – firma jest otwarta na kooperację z innymi producentami opraw świetlnych. Dynamika rozwoju spółki i jej sprawność operacyjna wzbudziły zainteresowanie funduszu INNOventure, współtworzonego przez KPT i inwestorów prywatnych. Fundusz zdecydował się wesprzeć kontynuację prac badawczych spółki kwotą 1,5 mln zł, pochodzącą od aniołów biznesu oraz z programu BRIdge Alfa.

Szukaliśmy w programie KPT ScaleUp firm, które nie tylko pokazują, że sprawnie potrafią współpracować z wybranym partnerem, ale takich, które są otwarte na szersze perspektywy. Założyciele Optical Electronics tacy właśnie są – jesteśmy pewni, że dzięki naszym funduszom i kolejnym krokom w rozwoju firma poszerzy obszar zastosowania swojego produktu i znajdzie nowych, ciekawych partnerów biznesowych.

Marcin Bielówka, zarządzający funduszem INNOventure

Twórcami Optical Electronics są Michał Zaród, pomysłodawca oraz prezes spółki oraz Krzysztof Bernacki, szef działu R&D. Sposób zdalnego pomiaru natężenia oświetlenia został opracowany w postaci wniosku patentowego i złożony w Polskim Urzędzie Patentowym.
Dzięki inwestycji INNOventure spółka będzie prowadzić dalsze prace B+R, które pozwolą m.in. wprowadzić do opraw nowe funkcjonalności. Aktualnie twórcy pracują nad możliwością zbierania i przetwarzania danych z sensorów. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli na optymalizację zużycia innych mediów (np. ciepła) oraz jeszcze lepsze wykorzystanie powierzchni roboczych.
Więcej informacji na temat spółki: opticalelectronics.pl

O programie KPT ScaleUp:

KPT ScaleUp to jeden z 10 ogólnopolskich akceleratorów realizowanych w ramach programu Start In Poland. Jego celem jest przygotowanie wybranych startupów do wdrożeń w dużych firmach oraz do zwiększenia skali ich biznesów. Całość programu akceleracyjnego odbywa się w przestrzeniach Krakowskiego Parku Technologicznego, który od 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w Małopolsce. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

O INNOventure:

INNOventure jest funduszem inwestycyjnym, którego celem jest wsparcie naukowców, wynalazców i inżynierów w rozwijaniu projektów, lokowaniu ich na rynku i podnoszeniu ich wartości. Fundusz powstał w ramach programu BRIdge Alfa jako wspólne przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krakowskiego Parku Technologicznego oraz SATUS Venture. Współpracę z INNOventure mogą nawiązać naukowcy i przedsiębiorcy z własnym innowacyjnym pomysłem, doświadczeni business developerzy oraz inwestorzy, którzy chcą uczestniczyć w nowych projektach z dużym potencjałem rynkowym.

logo.png

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Make Things – rób rzeczy w KPT

temu

W Krakowskim Parku Technologicznym robimy różne rzeczy, w tym Make Things. Organizowane przez KPT warsztaty technologiczne od wielu lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem i zainteresowaniem uczestników.
Technologie satelitarne z pierwszej ręki

temu

Przedstawiamy grono ekspertów praktyków, którzy działają w obszarze technologii satelitarnych. Będą się oni dzielić wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami konferencji „Space 4.0: Solution from the Sky”.
Biznes i kosmos. Poszukiwani pionierzy

temu

W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonano ogromnych postępów w obserwacji Ziemi z kosmosu. Europejska Agencja Kosmiczna, której Polska jest członkiem od kilku lat, udostępnia dane satelitarne w dużej mierze za darmo.Glob ziemski okrążają setki sztucznych satelitów, które dostarczają różnego typu danych. Znanym, praktycznym wykorzystaniem technologii opartych na satelitach jest nawigacja GPS. Inny typ technologii to szczegółowe zdjęcia powierzchni Ziemi wykonywane przez satelity. Każdy z nas odkrywał kiedyś te obrazy na internetowym mapach Google, w tzw. „widoku Ziemi”. Dane te służą nie tylko do rozrywki w Internecie – polega na nich meteorologia, wojskowość, na coraz szerszą skalę są wykorzystywane w rolnictwie i leśnictwie, urbanistyce, planowaniu przestrzennym i w innych dziedzinach. Kolejne zastosowania czekają na odkrycie, bądź wprowadzenie na rynek.
Przemysł jest gotowy na wdrażanie innowacji

temu

1 marca w Krakowskim Parku Technologicznym odbył się Demo Day kończący drugą edycję programu KPT ScaleUp. Wydarzenie poświęcone innowacjom dla przemysłu i smart city zgromadziło ponad 160 gości.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.