Polska strefą inwestycyjną

Polska strefą inwestycyjną

Opublikowany

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj w Krynicy program „Polska strefa inwestycji”, który wyznacza zupełnie nowe ramy wsparcia inwestycji w Polsce. Krakowski Park Technologiczny propozycje tych zmian wita z dużymi nadziejami

Zmiana stwarza nowe możliwości dla Małopolski i KPT, ponieważ nie będzie już długiej i żmudnej procedury poszerzania strefy. W Małopolsce brakuje zasobów gruntów publicznych i wiele inwestycji było i będzie realizowanych na gruntach prywatnych właścicieli.

Małgorzata Popławska,wiceprezes KPT 

Krakowski Park Technologiczny był jedną ze spółek zarządzających, które najczęściej wnioskowały o ustanowienie strefy na gruntach prywatnych, a ta procedura była szczególnie długotrwała i trudna do przeprowadzenia.
Rzeczywiście obecne przepisy dot. obejmowania gruntów prywatnych granicami sse były dość czasochłonne i opóźniały wiele inwestycji. W świetle nowych planów procedura będzie znacznie szybsza i mniej skomplikowana. Wytyczenie granic działania poszczególnych spółek strefowych wyeliminuje wewnętrzną konkurencję między tymi podmiotami i nakreśli jasne granice działania.
Tak więc możliwość ubiegania się o pomoc w całej Polsce, bez tworzenia wydzielonych stref z punktu widzenia KPT jest krokiem w dobrym kierunku. – dodaje Popławska
Istotne jest także to, że spółki strefowe mają w większym stopniu angażować się w proces obsługi inwestora, który nie będzie się ograniczał już tylko do obsługi zezwolenia. Już obecnie KPT wraz Urzędem Marszałkowskim i Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego prowadzi centrum obsługi inwestora (CeBiM), więc w tym zakresie będzie to upowszechnienie tego modelu działania. Spółki strefowe nadal będą odpowiedzialne za wydawanie zezwoleń i ich kontrolę więc tu ich rola się nie zmienia.
Nowością są kryteria otrzymywania zezwolenia, które teraz będą zależeć od: nakładów inwestycyjnych, jakości inwestycji oraz lokalizacji. Nie do końca wiemy jak nowe kryteria jakościowe zadziałają w praktyce, ale są one na pewno czytelnym sygnałem, że chcemy wspierać inwestycje o wyższej wartości dodanej . Dobrym pomysłem jest znaczne obniżenie progów dla MŚP, bo daje większe szanse, że będą one mogły także korzystać z pomocy strefowej.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.